Poslanie UMB Engage 

V nadväznosti na Dlhodobý zámer Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na roky 2021 – 2026 je poslaním Univerzitného centra pre komunitné partnerstvá (ďalej len „Centrum“) podporovať vzájomne prospešné a udržateľné partnerstvá medzi univerzitou a komunitami pri riešení spoločenských výziev a zlepšovaní kvality života v spoločnosti.

Ciele UMB Engage 

Centrum svojou činnosťou napĺňa nasledovné ciele:
a) podpora integrácie komunitnej angažovanosti vo výskume, vzdelávaní, treťom poslaní a medzinárodnej spolupráci na UMB;
b) budovanie kapacít zamestnanectva a študentstva v oblasti komunitnej angažovanosti a jej integrácie do vzdelávania a výskumu na UMB;
c) budovanie kapacít externých partnerov v komunite v oblasti spolupráce s UMB na aktivitách komunitnej angažovanosti;
d) prepájanie zamestnanectva a študentstva s partnermi v externých komunitách s cieľom vzájomnej spolupráce pri riešení spoločenských výziev;
e) podpora dobrovoľníctva zamestnanectva a študentstva a zlepšovanie podmienok pre jeho rozvoj na UMB;
f) podpora uznávania výsledkov neformálneho vzdelávania, vrátane dobrovoľníctva, získaných pri realizácii aktivít v oblasti komunitnej angažovanosti študentstva prideľovaním ECTS kreditov;
g) podpora aktivít a iniciatív zamestnanectva zameraných na rozvoj a posilňovanie externých komunít;
h) rozvoj občianskych kompetencií a angažovanosti študentstva a zamestnanectva UMB;
i) zvyšovanie povedomia o občianskej a komunitnej angažovanosti, jej prínosoch medzi zamestnanectvom a študentstvom UMB a mimo UMB,
j) rozvoj internacionalizácie v oblasti komunitnej angažovanosti UMB.

Hodnoty, na ktorých stojí práca UMB Engage 


a) reciprocita – centrum podporuje budovanie vzťahov vo vnútornom prostredí aj s externými partnermi, ktoré sú založené na vzájomne prospešnej spolupráci.
b) solidarita – centrum sa zameriava na vzájomnú podporu a spoluprácu medzi rôznymi jednotlivcami a skupinami v spoločnosti s cieľom podporovať dôveru, súdržnosť a sociálnu spravodlivosť.
c) rovnosť – centrum podporuje rovnaké práva, príležitosti a prístup k zdrojom pre všetkých ľudí.
d) rešpekt a dôvera – centrum kladie dôraz na konštruktívny dialóg a otvorenosť, rešpektovanie rôznorodosti názorov a skúseností, vzájomné uznanie prínosu a hodnoty, ktoré partner do spolupráce vkladá, uznáva rôznorodosť jednotlivcov, ich názorov a perspektív, podporuje porozumenie medzi rôznymi skupinami a jednotlivcami.
e) inklúzia – centrum prispieva k vytváraniu prostredia, kde sa každý cíti prijímaný, oceňovaný a má rovnaký prístup k príležitostiam a zdrojom a môže sa plne zúčastňovať na živote svojej komunity a spoločnosti.
f) flexibilita a prispôsobivosť – centrum kladie dôraz na prispôsobivú a flexibilnú spoluprácu reflektujúcu meniace sa okolnosti a potreby spoločnosti. Obe strany by mali byť otvorené novým nápadom, ochotné upraviť spoločné stratégie a aktívne pracovať s výsledkami spätnej väzby.

Komunitná angažovanosť

Komunitná angažovanosť je proces, v rámci ktorého univerzity vykonávajú spoločné aktivity zamerané na riešenie spoločenských výziev s externými komunitami spôsobom, ktorý je vzájomne prospešný, aj keď každá strana má z toho iný prospech. Aktivity pritom môže vykonávať zamestnanectvo alebo študentstvo univerzity, a to v rámci výučby a výskumu ako súčasť spoločných projektov a iniciatív alebo ako súčasť riadenia a správy univerzity.

Komunitné partnerstvo

Komunitné partnerstvo je obojstranne prospešný, dlhodobý a udržateľný vzťah medzi univerzitou a rôznymi komunitami, ktorý je zameraný na spoločné riešenie spoločenských výziev, na zlepšovanie kvality života a posilňovanie občianskych hodnôt, čím univerzita plní svoju spoločenskú zodpovednosť a prináša pozitívny spoločenský dopad. Komunitnými partnermi môžu byť inštitúcie a organizácie v rámci verejnej správy a samosprávy, podnikateľského aj neziskového sektora a občianskej spoločnosti na lokálnej, regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni.